Sex Pistols

Zespół Sex Pistols powstał w 1975 roku w Londynie, chociaż jego początki sięgają 1973 roku. Grupa uznawana jest za inicjatora ruchu punk oraz muzyku punkrockowej w Wielkiej Brytanii.
Zespół jest uznawany za bardzo kontrowersyjny. Ich koncerty często powodowały trudności organizatorom i nierzadko kończyły się zamieszkami. Skład zespołu do dzisiaj tworzy czterech muzyków: wokalista Johnny Rotten, gitarzysta Steve Jones, basista Glen Matlock (w latach 1977-78 zastępowany przez Sida Viciousa) oraz perkusista Paul Cook.
Pierwszy publiczny występ zespołu miał miejsce 6 listopada 1975 roku w Saint Martins College w Londynie, gdzie zespół wykonał parę coverów. Po tym występnie nastąpiły kolejne w Londynie i jego okolicach. W tym czasie zespół zyskiwał swoich pierwszych fanów. Pierwszy prawdziwy koncert, który przykuł uwagę mediów i publiczności odbył się 12 lutego 1976 roku w Londynie w klubie „Marquee”. Nie obyło się bez zamieszania, między innymi latania krzeseł w powietrzu.
3 września 1976 roku zespół wykonał swój pierwszy zagraniczny koncert. Wystąpił podczas otwarcia dyskoteki Chalet du Lac w Paryżu. Następnego dnia Sex Pistols po raz pierwszy zostali pokazani w brytyjskiej telewizji - w programie Tony'ego Wilsona So It Goes – wyemitowano utwór „Anarchy in the U.K” Dzięki wywiadowi na żywo w telewizji, który zakończył się skandalem, Sex Pistols rozsławili się na cały kraj. Z Trasy koncertowej, która miała liczyć 20 koncertów, odbyło się tylko 7, reszta zastała odwołana przez bojkot organizatorów i wladz.
4 stycznia 1977 zespół udał się na trzy koncerty do Holandii. Koncerty w Holandii okazały się ostatnimi występami Glena Matlocka w Sex Pistols. 28 października ukazał się album Never Mind the Bollocks, Here's the Sex Pistols. Magazyn Rolling Stone okreslił go jako "najciekawszą płytę lat siedemdziesiątych" zagraną z energią i przekonaniem, inni zaś krytycy nie podzielali ich entuzjazmu. Pod koniec roku, od koncertów w Holandii zespół rozpoczął międzynarodową trasę "Never Mind the Bans". Z ośmiu zaplanowanych grudniowych występów w Wielkiej Brytanii odbyły się tylko cztery.
W styczniu 1978 Sex Pistols rozpoczęli tournée po USA. Przebieg trasy był chaotyczny, głównie za sprawą samych muzyków. Koncert Sex Pistols w Winterland Ballroom w San Francisco 14 stycznia 1978 okazał się jego ostatnim. 17 stycznia muzycy oddzielnie udali się do Los Angeles – McLaren, Cook i Jones zaczęli przygotowania do wyjazdu do Rio de Janeiro, natomiast Vicious, który znajdował się złym stanie został zabrany przez znajomego do Nowego Jorku, gdzie został hospitalizowany. Rotten również udał się do Nowego Jorku i 18 stycznia w wywiadzie dla prasy ogłosił koniec Sex Pistols.
W 1996 doszło do reaktywacji zespołu w jego pierwotnym składzie. Zespół zagrał w tym czasie światową trasę "Filthy Lucre Tour". 29 lipca 1996 ukazała się płyta koncertowa Filthy Lucre Live nagrana miesiąc wcześniej podczas występu w Londynie. W 2002 roku -Złoty Jubileusz panowania królowej Elżbiety II - Sex Pistols zagrali w londyńskim Crystal Palace National Sports Centre. W 2003 wzięli udział w trwającej trzy tygodnie trasie po Ameryce Płn. W listopadzie 2007 zespół wznowił działalność koncertową. W 2008 zagrał serię koncertów w Europie w ramach "Combine Harvester Tour".
W listopadzie 2006 zespół został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame.

Odwiedzin

Dzisiaj: 108
Wczoraj: 63
Wszystkich: 1|8511
Ostatnia aktualizacja: 29-04-15

Polecamy

System reklamy Test

Mapa strony | Kontakt

© 2010 www.rock-roll.pl All Right Reserved