Roy Orbison

Roy Orbison urodził się 23 kwietnia 1936 roku w Vermon w stanie Teksas. Był amerykańskim piosenkarzem, kompozytorem a także autorem piosenek związanym z rock and Roll’em. Był jednym z pionierów tego gatunku muzyki, jednak z powodu braku takiej charyzmy scenicznej jaką posiadał np. Elvis Presley, obrał zupełnie inny kierunek rozwoju. Skupił się na stronie muzycznej i tekstowej pisanych piosenek. Posiadał ciekawy, operowy głos, śpiewał miłosne piosenki, romantyczne ballady.
Zadebiutował w latach 50. jako wykonawca, a następnie był kompozytorem. Swój pierwszy sukces płytowy jako piosenkarz odniósł w roku 1960. Wydarzenie to zapoczątkowało w jego życiu falę sukcesów. W latach 60. zdobył w Stanach Zjednoczonych stanowisko jednego z czołowych przedstawicieli muzyki pop.
Z powodu problemów osobistych, między innymi śmierci żony i dwóch synów a także operacji serca)porzucił swą działalność jako muzyk w połowie lat 60. Wrócił i odzyskał swoją popularność w latach 80., zdobywając w tym czasie takie nagrody jak: nagroda Grammy w 1980 r. oraz rockowy Panteon Sławy w 1987 r.
W roku 1987 Roy Orbison został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame (muzeum rock and rolla i rocka). Zmar ł 6 grudnia 1988 w Hendersonville w stanie Tennessee. Jego utwory były wykorzystywane we współczesnych produkcjach filmowych, m.in. w filmie „Pretty woman” oraz w „Uwierz w ducha”

Odwiedzin

Dzisiaj: 101
Wczoraj: 63
Wszystkich: 1|8504
Ostatnia aktualizacja: 29-04-15

Polecamy

System reklamy Test

Mapa strony | Kontakt

© 2010 www.rock-roll.pl All Right Reserved