The Clash

The Clash to brytyjski zespół z Londynu utworzony w 1976 roku. Początkowo przedstawiali punkrockowy repertuar, który w kolejnych latach był rozwijany między innymi o reggae, ska, funk, rap rockabilly. The Clash tworzyli: Joe Strummer (wokalista, gitarzysta), Mick Jones (gitarzysta, wokalista), Paul Simonon (basista) i Nicky "Topper" Headon (perkusista). Zespół zajmował się często w swoich piosenkach polityką.
Zanim powstał zespół jego przyszli członkowie grali w różnych londyńskich zespołach. Nazwę zespołowi nadał Paul Simonon, który przeglądając prasę wielokrotnie napotykał słowo clash. 4 lipca 1976 roku, po zaledwie miesiącu prób, The Clash zadebiutowali na scenie jako support Sex Pistols w Black Swan w Sheffield. Pierwszy singel zespołu White Riot ukazał się w marcu 1977, zaś miesiąc póżniej ich debiutancki album The Clash. Wypełniły go krótkie, porywcze utwory oraz jeden cover utrzymany w stylu reggae Police and Thieves. Wersja amerykańska tego albumu z nieco zmienioną listą piosenek ukazała się dopiero w 1979 roku, gdyż wytwórnia CBS uważała że utwory nie przypadną do gustu amerykanom.
W lutym 1978 zespół wydał singla Clash City Rockers, a w czerwcu ukazał się następny (White Man) in Hammersmith Palais. Zespół promując płytę odbył udane, swoje pierwsze tournée po Stanach Zjednoczonych. W grudniu 1980 roku ukazał się album „Sandinista!”, zawierający 36 utworów. Sandinista! wzbudził wiele kontrowersji zarówno w warstwie tekstowej, jak i muzycznej. Pomimo różnych opinii album sprzedawał się całkiem nieźle, dochodząc w Stanach Zjednoczonych do 24. miejsca w rankingu sprzedaży płyt. Kolejny album - Combat Rock - był najlepiej sprzedającym się albumem The Clash, dochodząc do 2. miejsca w Wielkiej Brytanii i 7. w USA.
W trakcie końcowych prac nad Combat Rock The Clash zaczął się rozpadać. W maju 1982 odszedł Topper Headon. Jego uzależnienie od narkotyków uniemożliwiało dalsze funkcjonowanie zespołu. 28 maja 1983 zespół zagrał na festiwalu New Music Day dla 140-tysięcznej publiczności. Był to ostatni występ Micka Jonesa z The Clash. We wrześniu teoż roku został z niego wyrzucony. Na miejsce Jonesa przyszło dwóch gitarzystów: Nick Sheppard oraz Vince White. Swój pierwszy koncert w nowym składzie The Clash zagrali w styczniu 1984, prezentując nowy materiał.
Koniec The Clash został oficjalnie ogłoszony na początku 1986 roku. Następnie artyści zaczęli albo solowe kariery albo grali w innych zespołach. W 1999 Strummer, Jones i Simonon pracowali wspólnie nad składanką koncertową From Here to Eternity: Live zawierającą nagrania z lat 1978–1982.
W marcu 2003 odbyło się wprowadzenie zespołu zespołu do Rock and Roll Hall of Fame.

Odwiedzin

Dzisiaj: 94
Wczoraj: 63
Wszystkich: 1|8497
Ostatnia aktualizacja: 29-04-15

Polecamy

System reklamy Test

Mapa strony | Kontakt

© 2010 www.rock-roll.pl All Right Reserved