Bon Jovi

Bon Jovi to amerykański zespół rockowy założony w 1983 roku w New Jersey. Pierwszym przebojem zespołu był „Runaway”, która ukazała się na składance z piosenkami lokalnych artystów bez kontraktu płytowego. Zachęcony sukcesem piosenki John ruszył wraz z innymi muzykami w trasę, by ją promować. W tym czasie spotkał się z zainteresowaniem kilku wytwórni płytowych. Ostatecznie podpisał umowę z firmą Mercury.
W lutym 1984 r. ukazał się pierwszy album grupy o roboczym tytule "Tough Talk", z którego jednak zrezygnowano. Na okładce zostało samo Bon Jovi. Album był niejednolity muzycznie, gdyż słychać było na nim ballady i utwory metalowe. Na tej płycie umieszczono również utwór, który jako jedyny nie był autorstwa zespołu "She don't know me". Była to płyta żywiołowa i to się słuchaczom podobało. Bon Jovi ruszył w trasę koncertową po Stanach, wyjechałdo Europy, i Japonii. Zespół otwierał koncerty największych sław, takich jak Scorpions, ZZ Top, czy KISS. Kolejny album - "7800* Fahrenheit" - został wydany w 1985 roku. Jednak nie zyskała dużego uznania. Trzeci album Bon Jovi powstał w Vancouver. Nosił tytuł "Slippery When Wet". Album trafił na sklepowe półki w 1986 r. Pierwszym promującym tę płytę singlem było "You Give Love A Bad Name". Stał się on pierwszym hitem zespołu, zajął pierwsze miejsce w Stanach Zjednoczonych na liście najlepiej sprzedających się singli. Dzieki kolejnemu singlowi - "Livin' On A Prayer" cała płyta zawędrowała wysoko w rankingach. Piosenka ta jest jednym z najbardziej charakterystycznych utworów Bon Jovi.
W ramach promocji, Bon Jovi wyruszyli w swoje pierwsze wielkie tournée, które nazwali The Never Ending Tour. Zagrali 192 koncerty. Kolejny album, "New Jersey", stał się niemal z miejsca kolejnym sukcesem. Single: "Bad Medicine", "Born To Be My Baby", czy "I'll Be There For You" okupowały pierwsze miejsca list przebojów. Bon Jovi ponownie ruszyli w trasę. Podczas "Jersey Syndicate" zagrali ok. 250 koncertów na całym świecie. Jednym z najważniejszych momentów tego tournée był występ wraz z innymi amerykańskimi rockowymi zespołami w ZSRR na Moscow Peace Festival.Po zakończeniu trasy zespół wstrzymał się z kolejnymi pracami aby odpocząć.
Album "Keep The Faith" ukazał się w 1992 r. Album odniósł całkiem spory sukces, podobnie jak wielkie tournée zespołu. W 1994 roku odchodzi z zespołu Alec John Such. Alec złamał wewnętrzną zasadę zespołu o omawianiu problemów w grupie i nie komentowaniu ich na zewnątrz. Następnie zespół wydał okolicznościową składankę "Cross Road – The Best Of Bon Jovi".
Po wydaniu "Cross Road" Bon Jovi ponownie wzięli się do pracy, z nowym basistą, Hughem McDonaldem. Nagrywanie materiału na nową płytę. Efektem pracy jest płyta "These Days", wydana ostatecznie w 1995 r. Bon Jovi znów dali blisko 250 koncertów na całym świecie. Pobili rekord publiczności zebranej na koncercie na stadionie Wembley w Londynie.
Kolejna płyta – „Crush” - zastała wydana dopiero w 2000 roku, pierwszym promującym go singlem było "It's My Life". Piosenka odniosła sukces – była najlepiej sprzedającym się singlem roku w wytwórni. Sukces płyty "Crush" przerósł oczekiwania zespołu. Wraz z sukcesem na listach zespół dostawał wiele nominacji, między innymi w tym pierwsze dla nich nominacje Grammy. Album sprzedał się w nakładzie ponad 7 mln.
Po zakończeniu promującej album trasy koncertowej, Bon Jovi znów pozwolili sobie na chwilę odpoczynku. W 2001 roku zespół znów ruszył w trasę, która okazała się ogromnym sukcesem. Wystąpili m.in. na zakończenie zimowej olimpiady w Salt Lake City.
W studiu Bon Jovi spotkali się ponownie na początku 2002 r. Album pod tytułem "Bounce" ukazał się jesienią, a wcześniej, promujący go singel "Everyday". W 2004 roku została sprzedana 100 milionowa płyta zespołu. W lipcu 2005 r. zespół uczestniczył w "Live 8" – koncercie charytatywnym zorganizowanym przez Boba Geldofa oraz Bono. We wrześniu 2005 r. ukazała się kolejna studyjna płyta zespołu – "Have A Nice Day". Płyta inspirowana była dzieciństwem i dorastaniem Johna, jak również wydarzeniami politycznymi.
W połowie czerwca2006 roku na rynku ukazał się dziesiąty studyjny album "Lost Highway". Płyta nie była typowym albumem country jak John zakładał, ale albumem rockowym z domieszką popu i country. 7 lipca 2007 roku Bon Jovi wystąpili na koncercie Live Earth w New Jersey. Zespół zagrał 5 piosenek. Występ zespołu zapowiedział Al Gore.

Odwiedzin

Dzisiaj: 91
Wczoraj: 63
Wszystkich: 1|8494
Ostatnia aktualizacja: 29-04-15

Polecamy

System reklamy Test

Mapa strony | Kontakt

© 2010 www.rock-roll.pl All Right Reserved