The Bealtes

The Beatles to prawdopodobnie najpopularniejszy zespół wszech czasów. Do tej pory nikomu w historii amerykańskiego rynku fonograficznego nie udało się sprzedać więcej płyt jak właśnie temu zespołowi.
W skład zespołu wchodziło cztery osoby: John Lennon, Paul McCartney, George Harrison, Ringo Starr. Uważa się że zespół powstał w 1960 roku. Nazwę zespołu wymyślili Lennon oraz Sutcliffe, który odszedł z zespołu na początku 1962 roku. W połowie tegoż roku The Bealtes zmienili wizerunek z niegrzecznych chłopców na elegancików w garniturach. Podpisami także kontrakt z EMI. Był to pierwszy etap zespołu, wtedy też grali głównie rovery innych wykonawców.
W 1963 roku The Baetles swoimi piosenkami zdobywają ogromną popularność. Na ich koncertach dochodzi do scen zbiorowej histerii młodzieży. Zjawisko to zostało nazwane beatlemanią. Wtedy też podbita została przez nich Ameryka. Zespół bije rekord oglądalności, w telewizyjnym programie The Ed Sullivan Show - ogląda go ponad 73 mln Amerykanów co stanowi 45% ówczesnej populacji tego kraju]. W kwietniu pięć pierwszych miejsc Billboardu okupowane są przez piosenki The Beatles. Historia taka nie powtórzyła się do dnia dzisiejszego.
W kolejnych latach tj. 1965-1966 muzyka zespołu staje się bardziej ambitniejsza a teksy poważniejsze. 6 sierpnia 1965 została przedstawiona piosenka Yesterday, która jest najczęściej cowerowaną piosenką w historii. 29 sierpnia 1966 roku The Beatles zagrali swój ostatni koncert, między innymi dlatego że ze krzyki i piski fanów zagłuszały ich muzykę. Skoncentrowali się na działalności studyjnej. Kończy się zatem drugi etap The Beatles.
Po zaprzestaniu działalności koncertowej, The Beatles nagrywają album „Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band”, który przez krytyków uznany został za najbardziej przełomowy album w historii muzyki rockowej. Utwory na płycie cechowały się zróżnicowaniem stylów, bogactwem melodii i użytych instrumentów. Album został uznany za prekursora progresywnego rocka.
Ostatnim albumem zespołu i ich największym dokonaniem był "AbbeyRoad". Wtedy to też, na wskutek tarć i konfliktów pomiędzy McCartney’em a a Lennonem następował rozpad zespołu. Praktycznym końcem zespołu było ukrywane przed opinią publiczną odejście Lennona we wrześniu 1969, ale za oficjalną datę rozpadu uznaje się 10 kwietnia 1970, kiedy to Paul McCartney publicznie ogłosił swe odejście.
Przez całe lata 70. Fani zespołu oczekiwali reaktywacji zespołu. Nadzieja ta została rozwiana 8 grudnia 1980 roku, kiedy to został zastrzelony John Lennon. Beatlesi byli pod wieloma względami zespołem wyjątkowym. Do samego końca swojej działalności interesowali się kwestiami społecznymi. Wyróżnili się także tym, że swoje największe dzieła wydali pod koniec swojej działalności. Nikt inny też nie doczekał się tylu analiz. Utwór Yesterday , jest najczęściej wykonywanym utworem na płytach innych muzyków. Szacuje się, że pod koniec lat 90. sprzedana została miliardowa płyta Beatlesów.
W 1988 grupa The Beatles została wprowadzona do Rock and Roll Hall of Fame.

Odwiedzin

Dzisiaj: 111
Wczoraj: 63
Wszystkich: 1|8514
Ostatnia aktualizacja: 29-04-15

Polecamy

System reklamy Test

Mapa strony | Kontakt

© 2010 www.rock-roll.pl All Right Reserved